Zdeněk Fink

Rozhovor z vernisáže UVU

04. 07. 2018

Byl jsem hostem vernisáže UVU, kde jsme si nad krásnými výtvarnými díly hezky povídali s redaktorem  Jiřím Chadimou:

 

Pane primátore, Vy jste stálým hostem na Salonech Unie a dalších výstavách. Máte nad nimi určitý patronát. 

 Patronát snad ani ne. Já v Hradci žiji již dlouho, se spoustou výtvarníků se znám. Zajímá mne výtvarné umění zejména ve vztahu k lokálním autorům a k lokalitám v Hradci Králové. Sbírám si výtvarná díla a od hodně lidí, kteří tady vystavují, již doma něco mám a vždy mne potěší se s nimi zase vidět. Myslím, že je potřeba, abychom se my Hradečtí kulturně setkávali.

 

S Vámi jsem se již několikrát setkal na různých kulturních akcích, které navštěvujete pravidelně. Vy máte osobní vztah k umění a historii? 

 K historii spíše amatérsky. Mne zajímá, co se dělo ve společenském dění - filozofie a dějinách, a co se tehdy psalo. K výtvarnému umění mám vztah tím, že moje babička byla výtvarnicí. Byla malířkou, která studovala na UMPRUM a později kopírovala, před první světovou válkou ještě v Louvru, a vystavovala v cizině. Byla kamarádkou Anny Mackové, celoživotní partnerky Josefa Váchala a také jsme žili s maminkou v domě, kde žila Dana Sokolová - hradecká malířka, u které se scházeli malíři a popíjeli tam, a už jako kluk jsem viděl lidi, které zde dnes potkávám. Já mám velmi dobrý vztah s paní Rumlarovou a Standou Zitkem ohledně exlibris. Dělali jsme společně kalendář a další věci, které nesponzoruje jenom město, ale i já osobně. 

 

Unie si velice váží vaší pomoci a vaší osobní patronace. 

 To jsem rád, a to mne velice těší, že toho váží. Mám velkou radost, že lidé neustále chodí na vernisáže. To co mne těší dnes je to, že tady vidím o něco mladší lidi než obvykle, což je dobře. 

 

Chtěl byste něco dodat k Unii výtvarných umění? 

 Nesmírně si vážím jejich práce. Ono to tak vypadá, když je tady výstava, že se ty obrazy nějak pověsí, a že je někdo dodá. To co dělá pan Bavor a pan Vojíř a všichni ti, kteří kolem toho chodí, ti hlavní tvůrci, to je obdivuhodně. Nic z toho nemají, nikdo jim za to nic nedá. Dneska tato společnost má jedinou ideu - peníze a blahobyt, ale tito lidé, bez ohledu na to se tomu věnují, a to je třeba ocenit. 

Děkuji za rozhovor.